Zkuste použít přírodní a účinné hnojivo ze skořápek, které byste normálně vyhodili do koše.

Velká část zahrádkářů a pěstitelů davá přednost přírodním hnojivům před chemií. V takovém případě se vám určitě budou hodit například obyčejná skořápka vajíčka. Jednoduše je po použití vejce nevyhazujte a získáte tak skvělý základ pro vaše přírodní a účinné hnojivo.

Z jakého důvodu používat skořápky?

Vaječné skořápky jsou velmi bohaté na vápník, draslík a hořčík. Při pěstování jsou proto doporučovány přimíchávat do kompostu nebo substrátu. Ještě lepším způsobem je speciální recept, který pomáhá minerálům k lepšímu uvolnění než při použití samotné skořápky. Minerály se rychleji a lépe uvolňují když je skořápka v rozdrcené formě nebo při jednoduché chemické reakci.

Jak si skořápky připravit?

První možnost je rozdrcení skořápek. Drcení však můžeme začít provádět až poté co jsou skořápky čisté a usušené ve stínu. Jinak riskujeme, že u nich dojde ke snížení obsaženého dusíku. Takto připravené skořápky rozemeleme pomocí mixéru na jemné kousky, strukturovitě připomínající mouku. Ideální je namleté skořápky uchovávat ve skleněné nádobě a používat postupně k přihnojení podle potřeby.
Využijeme na záhony, zeleninové zahrady, stromky i okrasné rostliny. Před použitím prášek vždy rozmíchejte ve vodě. Na celý hrnec hnojiva stačí přidat množství jedné čajové lžičky. Více hnojiva můžeme přidat například v době, kdy potřebujeme vytvořit ideální podmínky pro nové záhony.

Druhá možnost je použít jednoduchou chemickou reakci. Ze skořápky se nám lépe a rychleji uvolní vápník. K přípravě roztoku vápníku potřebujeme jen skořápky a obyčejný ocet. Díky jejich vzájemné reakci se uvolní vápenatá sůl, kterou rostliny umějí snadněji vstřebat.

Skořápky sušte na slunci po dobu 3 dnů, odstraňte membrány a rozdrťte je na malé kousky. Vzniklou drť vložte do pánve a za stálého míchání na mírném ohni 15-20 minut zahřívejte. Poté necháme skořápky vychladnout. Následně vložíme do sklenice a přidáme ocet v poměru 1: 3.
Sklenici něčím zakryjeme tak, aby směs mohla dýchat a vytlačovat plyny, vznikající během reakce.

Sklenice ze směsí skladujeme nejlépe na chladném a šerém místě. Celý proces výroby roztoku vápníku trvá asi 15 dní. Jakmile kapalina nebude uvolňovat žádné další bubliny, máme hotovo. Tekutinu slejeme můžeme konečně hnojit. Roztok si naředíme s vodou a používáme každých 30 dnů u rostlin v reprodukční fázi nebo s nedostatkem vápníku.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*